Opinie o Nas
Co to jest jedwab – z czego jest i jak powstaje?
Co to jest jedwab – z czego jest i jak powstaje?

Co to jest jedwab – z czego jest i jak powstaje?

Jedwab to ekskluzywna tkanina często określana mianem królewskiej. Zawdzięcza to swoim niezwykłym właściwościom, które czynią ją cennym produktem dla przemysłu odzieżowego, bieliźniarskiego czy pościelowego. Co zatem warto wiedzieć na temat jedwabiu?

Co to jest jedwab?

Jedwab jest określeniem odnoszącym się do włókna pozyskiwanego z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego oraz do tkanin, które są produkowane z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Jedwab był już doskonale znany w starożytnych Chinach, gdzie wytwarzano go już ok. 3600 r. p.n.e. Kraj ten przez bardzo długi czas miał monopol na produkcję jedwabiu, pilnie strzegąc tajemnicy dotyczącej tego procesu. Z czasem uległo to jednak zmianie. Najpierw jedwabnictwo trafiło do Japonii i Persji, a stamtąd do Europy.

Jak powstaje jedwab?

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, z czego jest jedwab, należy zasięgnąć informacji o tym, jak on powstaje. Wszystko zaczyna się od hodowli jedwabników, które żywią się liśćmi drzew, w szczególności dębu oraz morwy. Hodowla odbywa się wyłącznie wiosną i trwa dwa miesiące. Włókno pozyskiwane jest przez zanurzanie kokonów w gorącej wodzie. Z jednego kokonu uzyskuje się ok. 1,6 km bardzo cienkiej nici.

Jakie są rodzaje jedwabiu?

W zależności od tego, czy jedwabniki odżywiały się liśćmi dębu, czy morwy, wyróżnia się jedwab morwowy oraz tussowy. Oprócz tego wyróżnia się również jedwab Eri pochodzący z kokonów udomowionego jedwabnika Eri oraz jedwab Muga, który jest pozyskiwany z kokonów jedwabnika Muga. Przy tej okazji wypada nadmienić, że jedwabniki Eri występują wyłącznie w Indiach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jedwab morwowy. Warto w tym miejscu wspomnieć również o jedwabiu syntetycznym, nie ma on jednak tak cennych właściwości, jak jedwab naturalny.

Jedwab naturalny – zastosowanie

Naturalny jedwab jest wykorzystywany m.in. do szycia odzieży. Powstają z niego także luksusowa bielizna oraz akcesoria niezbędne w sypialni. Mowa tutaj o pościeli jedwabnej oraz poduszkach jedwabnych, które polecane są każdemu, kto ceni wygodę i komfort podczas snu. Poduszki i pościel z jedwabiu to nabytek na długie lata. Brudzą się znacznie trudniej niż np. pościel bawełniana, przez co nie wymagają częstego prania. Pomimo upływu czasu nie tracą estetycznego wyglądu oraz swoich właściwości, dzięki którym są idealnym rozwiązaniem bez względu na porę roku. Świetnym ich uzupełnieniem są jedwabne opaski na oczy ułatwiające zasypianie. Oprócz tego wyroby z jedwabiu naturalnego takie jak gumki do włosów oraz czepki są niezastąpione przy pielęgnacji włosów.

Jedwab naturalny – najważniejsze zalety

Jedwab, chociaż sprawia wrażenie delikatnego, jest bardzo mocny i wytrzymały – jedwabną nić naprawdę trudno jest zerwać. Gęsty splot zapobiega przesiąkaniu wilgoci oraz gromadzeniu się kurzu, pyłków i roztoczy. Jedwab jest zatem odpowiedni dla alergików i osób o wrażliwej skórze. Słynie też w właściwości termoregulacyjnych oraz niezwykle luksusowego wyglądu z charakterystycznym połyskiem.

BEZPŁATNA DOSTAWA OD 99 zł. WYSYŁKA W 24h

PROFESJONALNE DORADZTWO

MASZ CZAS NA ZWROT 30 DNI

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl