Opinie o Nas
Sen polifazowy a zdrowie – jak zacząć?
Sen polifazowy a zdrowie – jak zacząć?

Sen polifazowy a zdrowie – jak zacząć?

Zalecany dla zdrowia sen monofazowy to wypoczynek w nocy trwający bez przerwy od 6 do 8 godzin. Nie jest to jednak jedyna forma regeneracji organizmu. Ci, którzy chcą wypoczynek ograniczyć do niezbędnego minimum, stosują sen polifazowy. Na czym polega różnica?

Sen polifazowy – co to jest?

Pod tym pojęciem kryje się sen podzielony na kilka etapów. Sen polifazowy składa się ze skróconego snu zasadniczego i kilka dodatkowych drzemek. W tym systemie organizm wciąż może w pełni się zregenerować, ale ze względu na drzemki, całościowo sen zajmuje mniej czasu – da się w ten sposób odzyskać nawet kilka godzin na dobę.

Znany z tego systemu był chociażby Leonardo da Vinci, Thomas Edison czy Nikola Tesla, co podaje się jako dowód na to, że ograniczenie snu wcale nie musi negatywnie odbijać się na zdolnościach intelektualnych. Sen polifazowy okazał się bardzo przydatnym rozwiązaniem w armii, a obecnie, poza wojskowymi, korzystają z niego głównie sportowcy, osoby pracujące w nienormowanych godzinach, studenci, badacze, uczestnicy samotnych wypraw.

Sen polifazowy a zdrowie

Czy da się w takim trybie naprawdę dobrze funkcjonować? Jeśli chodzi o sen polifazowy, opinie są podzielone. Wielu lekarzy i naukowców zwraca uwagę, że choć na krótką metę system okazuje się bardzo wydajny, to w dłuższej perspektywie już tylu korzyści nie ma. Organizm w dobrej formie rzeczywiście długo wytrzyma bez snu, ale w końcu zmęczenie bierze górę, a niedobory snu mogą wyjść po latach i być jedną z przyczyn rozwoju różnego rodzaju chorób. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że na pewno taki sen zaszkodzi.

Sen polifazowy – poradnik

Jeśli kogoś przekonują zalety, jakie daje sen polifazowy, jak zacząć taki system stosować w praktyce? Przede wszystkim ważna jest regularność. Nie jest to wypoczynek przypadkowy, bo drzemki odbywają się w określonych porach, tak by organizm szybko mógł się przyzwyczaić. Zakładając jedwabną opaskę na oczy można szybko wejść w fazę snu, bo odcina się dopływ bodźców.

Sen bifazowy polega na tym, że śpi się w nocy 6 godzin, a w ciągu dnia odbywa się jeszcze półgodzinną drzemkę. W systemie Everyman nocny sen trwa 4 godziny i do tego jeszcze mamy trzy półgodzinne drzemki w ciągu dnia. System Uberman to sen co 4 godziny przez 20-30 minut. Drzemek nie należy wydłużać ani przesuwać na inne godziny, ponieważ kończy się to rozregulowaniem cyklu, zmęczeniem i rozdrażnieniem. W przypadku problemów z zaśnięciem w ciągu dnia z powodu drażniącego światła zaleca się użycie opasek na oczy - z naszej strony polecamy jedwabne opaski na oczy.

Liczy się także jakość snu

Skracanie snu nie jest dobre, ale nie brak przecież osób, które teoretycznie przesypiają osiem godzin w nocy, a i tak wstają zmęczone i w kiepskim nastroju. Czyżby więc sen monofazowy nie był wcale tak zdrowy? Nie do końca chodzi tutaj o długość, ile o jakość snu. Pierwszym błędem jest kiepski materac. Drugim złej jakości pościel.

Materac ma zapewniać idealne ułożenie ciała przez całą noc, z kolei pościel, z którą skóra ma bezpośredni kontakt, musi być miła w dotyku, przewiewna i dobrze odprowadzająca wilgoć. Zestawy jedwabnej pościeli gwarantują przyjemny sen oraz brak pobudek w środku nocy, i będą odpowiednie również dla alergików.

BEZPŁATNA DOSTAWA OD 99 zł. WYSYŁKA W 24h

PROFESJONALNE DORADZTWO

MASZ CZAS NA ZWROT 30 DNI

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl